Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po świętach dłużej w pracy

12 marca 2013 | Prawo i praktyka

Z 30 na 31 marca czas zimowy zmieni się na letni. W tę świąteczną noc praca powinna trwać o godzinę krócej. Pracodawca może jednak postanowić o konieczności jej odrobienia w tym samym dniu lub w innym terminie

W nocy z 30 na 31 marca z powodu zmiany czasu z zimowego na letni wskazówki zegara przesuniemy z 2 na 3. Ta jedna doba w roku (31 marca) będzie zatem trwała o godzinę krócej. Mimo że jak zwykle zacznie się o północy i skończy o 24, to jednak obejmie jedynie 23 godziny.

Czy w związku z tym pracownicy, którzy mają zaplanowaną pracę na tę noc, również przepracują mniej o godzinę? Czy pracodawca może polecić im dopracowanie tej godziny w tym dniu lub innym terminie?

Przesunięcie zegara

Pracownicy, którzy mają zaplanowaną pracę na noc z 30 na 31 marca, co do zasady przepracują o godzinę krócej niż to wynika z rachunku godzin.

Przykład

Pani Janina zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy w organizacji zmianowej, w której godziny obowiązków przypadają od 6 do 14, od 14 do 22 lub od 22 do 6, ma z 30 na 31 marca zaplanowaną pracę nocną.

Ponieważ o godzinie 2 w tę noc zegarki trzeba przesunąć na 3, kobieta przepracuje o godzinę mniej. Choć jej praca nocna będzie, tak jak zwykle, przypadać od 22 do 6, obejmie jedynie siedem godzin.

Mimo że pracownicy na skutek zmiany czasu z zimowego na letni nie dopracują obowiązującego ich wymiaru, muszą dostać pełne miesięczne wynagrodzenie. Nie można go pomniejszyć za tę niedopracowaną godzinę.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9484

Wydanie: 9484

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament