Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki VAT na usługi uszlachetniania towarów

12 marca 2013 | Prawo i praktyka | Zbigniew Makowski

Gdy zleceniodawca z państwa trzeciego prowadzi działalność, to usługa przerobu nie będzie opodatkowana w Polsce. Spełnienie warunków do zastosowania stawki zero proc. będzie konieczne, gdy odbiorcą jest osoba prywatna

Usługi uszlachetniania, naprawy, przerobu towarów świadczone na rzecz podmiotów z państw trzecich podlegają stawce zero proc. VAT, jeżeli spełnione zostaną warunki formalne, określone w art. 83 ust. 9 ustawy o VAT. Jeżeli jednak odbiorcą usługi jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który ma siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa innego niż Polska, to wówczas warunki te w ogóle nie mają zastosowania.

Warunki te należy rozpatrywać wyłącznie wtedy, gdy odbiorcą usługi z państwa trzeciego jest podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej.

Z czego wynika preferencja

Usługi uszlachetniania, naprawy i przerobu towarów polegają na wykonaniu wielu różnych czynności na towarach (ruchomościach), sprowadzonych z państwa trzeciego, które zmierzają do poprawienia, ulepszenia czy też wykończenia towarów, ewentualnie do przywrócenia ich stanu pierwotnego.

Zgodnie z ustawą o VAT stawka zero proc. VAT ma zastosowanie do tych usług, świadczonych na zlecenie podmiotu z siedzibą lub miejscem zamieszkania poza UE, jeżeli dotyczą one towarów, które zostały sprowadzone z terytorium państwa trzeciego (poza UE) i następnie są z powrotem wywożone poza terytorium Unii Europejskiej.

Stawka zero proc. VAT jest w tym przypadku uzasadniona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9484

Wydanie: 9484

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament