Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tanie smartfony ratują legendy

12 marca 2013 | Ekonomia | Aleksandra Stanisławska
Firma IHS iSuppli przewiduje, że średni roczny wzrost liczby sprzedanych smartfonów z niższej półki w latach 2011–2016  wyniesie 51 proc. W tym samym okresie tylko o 12 proc. będzie rosła sprzedaż urządzeń z wyższej półki.
źródło: Rzeczpospolita
Firma IHS iSuppli przewiduje, że średni roczny wzrost liczby sprzedanych smartfonów z niższej półki w latach 2011–2016 wyniesie 51 proc. W tym samym okresie tylko o 12 proc. będzie rosła sprzedaż urządzeń z wyższej półki.

Po Nokii na segment inteligentnych telefonów z niższej półki stawia BlackBerry. Do walki o zyski z tego segmentu włączyła się Mozilla, twórca Firefox OS.

W zasadzie można by uznać, że Samsung i Apple już podzieliły rynek smartfonów. Dane firmy IDC za ubiegły rok pokazują, że ci dwaj producenci zagarnęli łącznie aż dwie trzecie przychodów. Czy zatem jest jeszcze o co się bić? Tak, ale tylko w segmencie urządzeń z niższej półki.

Dlatego zepchnięci dziś na margines dawni liderzy rynku – Nokia, Sony Mobile, a teraz i BlackBerry – stawiają na produkcję tańszych modeli przeznaczonych na rynki wschodzące, w tym Polski. Zapowiada się ostra walka, bo w ten segment celuje też Intel, którego procesory mają działać na smartfonach o podstawowej konfiguracji, oraz Firefox OS, czyli najnowszy system operacyjny tworzony przez Mozillę.

570 mln tanich smartfonów zostanie sprzedanych w 2016 roku według prognozy IHS iSuppli

Udział kanadyjskiego producenta BlackBerry w rynku smartfonów zmniejszył się w ciągu ostatniego roku o ponad połowę. Spadłby jeszcze bardziej, ale firma utrzymała dobrą sprzedaż w Indiach i Indonezji, dzięki czemu jest na trzecim miejscu w kategorii najpopularniejszych systemów operacyjnych do smartfonów. Szef BlackBerry, Thorsten Heins, potwierdził właśnie, że jego firma opracowuje tańsze urządzenia z myślą o rynkach wschodzących, choć nie ma zamiaru wkraczać na teren zajmowany przez telefony z najniższej półki.

Cel:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9484

Wydanie: 9484

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament