Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden cel podróży wystarczy

12 marca 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Włoch Łukasz Prasołek

Obecnie można wyznaczać kilka państw docelowych wyjazdu służbowego i rozliczać go według stawek właściwych dla tych krajów. Jednak nie ma jasności, jak ustalać prawidłowe kwoty. Problem dotyczy zarówno diet, jak i ryczałtów za noclegi. W praktyce pracodawca musi więc polegać na własnej intuicji. Wydaje się, że bezpieczniej pozostać przy dotychczasowych zasadach delegowania z wyznaczeniem jednego państwa będącego celem delegacji

Obecnie można wyznaczać kilka państw docelowych wyjazdu służbowego i rozliczać go według stawek właściwych dla tych krajów. Jednak nie ma jasności, jak ustalać prawidłowe kwoty. Problem dotyczy zarówno diet, jak i ryczałtów za noclegi. W praktyce pracodawca musi więc polegać na własnej intuicji. Wydaje się, że bezpieczniej pozostać przy dotychczasowych zasadach delegowania z wyznaczeniem jednego państwa będącego celem delegacji.

Możliwość wskazania kilku państw docelowych w zagranicznej podróży służbowej to nowość obowiązująca od 1 marca 2013 r. Pozwala na to § 13 ust. 2 rozporządzenia MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167, dalej rozporządzenie).

Zgodnie z nim w przypadku podróży odbywanej do dwóch lub większej liczby państw pracodawca może ustalić każde z nich jako kraj docelowy wyjazdu. Czy to się opłaca? Na razie działanie takie wydaje się ryzykowne, gdyż lakoniczny przepis pozostawia wiele do życzenia.

Wątpliwość 1

Problemy dokumentacyjne

Pierwszym i zasadniczym problemem jest kwestia dokumentacji, z której ma wynikać, od kiedy dietę należy rozliczać według kolejnego państwa docelowego. Od czasu bowiem, gdy Polska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9484

Wydanie: 9484

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament