Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona związkowca nie jest absolutna

30 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Dobkowska
Liczebność zoz a liczba chronionych związkowców według metody progresywne
źródło: Rzeczpospolita
Liczebność zoz a liczba chronionych związkowców według metody progresywne
Katarzyna Dobkowska
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Dobkowska

Działacza wymienionego w uchwale zarządu związku można zwolnić jedynie za jego zgodą. Inaczej sąd przywróci go do pracy. Jednak w szczególnie rażących przypadkach może poprzestać na zasądzeniu odszkodowania, a nawet całkowicie oddalić jego roszczenia

Ochrona trwałości stosunku pracy działacza związkowego polega na tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy o pracę, a także jednostronnie zmienić warunków jego pracy i płacy na niekorzyść bez uzyskania na to zgody zarządu organizacji związkowej. W praktyce jednak bardzo ciężko taką zgodę uzyskać, co zbliża tę ochronę do bezwzględnego zakazu zwalniania działaczy związkowych.

Często ta ochrona jest nadużywana i wykorzystywana w innych celach, niż została ustanowiona, kiedy zarząd związku bezzasadnie i bezrefleksyjnie odmawia zgody na zwolnienie działacza, nawet w przypadkach najbardziej nagannego i szkodliwego zachowania.

Potwierdza to bogate w tej materii orzecznictwo Sądu Najwyższego, który wielokrotnie uznawał czyny związkowców zwolnionych – mimo braku zgody zarządu zoz – za na tyle rażące i nieetyczne, aby stwierdzić, że na przeszkodzie ich przywróceniu do pracy stoją zasady współżycia społecznego. Dlatego w miejsce żądanego przywrócenia do pracy i zasądzenia wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy za słuszne uznawał poprzestanie na odszkodowaniu.

Ważna treść uchwały

Nie każdemu działaczowi związkowemu przysługuje ochrona przed zwolnieniem. Szczegółowe warunki, od których ona zależy, określa art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

Podstawową przesłanką jest imienne wskazanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9525

Spis treści
Zamów abonament