Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odprawy podlegają potrąceniom

30 kwietnia 2013 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Jeśli świadczenie na odejście z pracy otrzymuje pracownik – dłużnik, należy dokonać z niego potrąceń na tych samych zasadach jak z wynagrodzenia za pracę

Co do zasady potrąceń dokonuje się z wynagrodzenia podwładnego, a rekompensaty emerytalna/rentowa i ekonomiczna nie mieszczą się w tym pojęciu. Jednak są one chronione przed ujęciami identycznie jak wynagrodzenie za pracę na mocy orzecznictwa Sądu Najwyższego (wyroki z 17 lutego 2004 r., I PK 217/03; M.Pr. 2004/14/664 i z 14 listopada 1996 r., I PKN 3/96; OSNP 1997/11/193).

Odprawę należy doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w tym samym miesiącu i potrącenia dokonać od ich sumy. Obowiązuje przy tym jedna maksymalna dopuszczalna kwota potrącenia i pojedyncza kwota wolna dla każdego rodzaju obligatoryjnego potrącenia.

Obowiązki trwają

Jeżeli przed ustaniem zatrudnienia wynagrodzenie pracownika zostało zajęte przez komornika lub administracyjny organ egzekucyjny, to należy nadal dokonywać z niego obowiązkowych potrąceń po zakończeniu współpracy stron aż do czasu odwołania zajęcia przez organ egzekucyjny.

Gdy po rozwiązaniu stosunku pracy pracownik – dłużnik otrzymuje którąś ze wskazanych odpraw albo obydwie, potrąceń z nich należy dokonać na ogólnych zasadach.

Przykład

Egzekucja z

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9525

Spis treści
Zamów abonament