Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto prowadzić firmę w Szwajcarii

12 września 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Bączyk

Kraj zegarków i czekolady to ciekawa lokalizacja spółki holdingowej dla biznesów prowadzących działalność w Europie. Szczególnie korzystny może być status spółki mieszanej, ze względu na bardzo niski CIT

Szwajcaria przez wiele lat przyciągała inwestorów ze względu na ochronę informacji bankowych. Ten wysoko rozwinięty kraj (w istocie jeden z najbogatszych na świecie) między innymi z tego względu szybko zdobył sobie pozycję finansowego centrum Europy (w opinii niektórych ekspertów nawet światowego centrum finansowego). I choć obecnie Unia Europejska naciska na wprowadzenie przez to państwo przepisów o automatycznej wymianie informacji bankowych z państwami członkowskimi UE, nie zmienia to faktu, że Szwajcaria wciąż pozostaje konkurencyjną lokalizacją inwestycyjną, również ze wzgłedu na jej system podatkowy.

Nie jest postrzegana jako raj

Na liście krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie CIT (rozporządzenie ministra finansów z 9 kwietnia br.) nie znajdziemy Szwajcarii. Jak na jedno z najlepiej rozwiniętych państw świata przystało, Szwajcaria zawarła wiele międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (również z Polską) – obecnie ma ich 85. Dalsze 3 oczekują na wejście w życie, a z kolejnymi 4 państwami władze Szwajcarii rozpoczęły negocjacje na temat zawarcia stosownych porozumień.

Stawki

Spółki podlegają szwajcarskiemu podatkowi dochodowemu na trzech poziomach: federalnym, kantonalnym oraz komunalnym (przy czym podatek komunalny stanowi niewielki procent...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9637

Wydanie: 9637

Spis treści
Zamów abonament