Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyłom w umowie społecznej

12 września 2013 | Ekonomia | Radosław Pacud
źródło: materiały prasowe

Propozycje rządu w sprawie OFE zmniejszają rekompensatę dla młodszych ubezpieczonych wprowadzoną w 1999 r., pozostawiając emerytury górnicze i nie tworząc mechanizmów 
korygujących w sytuacji niewypłacalności FUS. 
Nie jest to chyba zgodne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej.

W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego zauważono, że system ubezpieczeniowy przybiera formę swoistej umowy społecznej, rządzącej się zasadą pacta sunt servanda. Przestrzeganie tej zasady jest wywodzone z zasady państwa prawnego, jednak z pierwszeństwem wobec zasady sprawiedliwości społecznej (Kordela 2001). Pacta sunt servanda stosowana w aspekcie globalnym osób objętych stosunkami prawnymi ubezpieczenia emerytalnego ma na uwadze relacje aktualnie ubezpieczonych do aktualnych świadczeniobiorców, jak i przyszłych świadczeniobiorców do przyszłych ubezpieczonych (Ślebzak 2009).

W związku z wprowadzoną w 2011 r. zmianą kierunku reformy ubezpieczenia emerytalnego na skutek obniżenia składki przekazywanej do OFE oraz przedstawieniem w czerwcu 2013 r. Przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego pod tytułem „Bezpieczeństwo dzięki zróżnicowaniu" (dalej BDZ) powstają wątpliwości, czy postępujące odchodzenie od założeń reformy ubezpieczenia emerytalnego z 1999 r. stanowi dozwolone odstępstwo od konstytucyjnych zasad pacta sunt servanda oraz zasady sprawiedliwości społecznej.

Drugi filar: prywatyzacja ryzyka starości

W reformie z 1999 r. społeczeństwo zostało podzielone przez ustawodawcę na dwie grupy „młodszych ubezpieczonych" urodzonych, począwszy od 1 stycznia 1969 r., oraz „starszych ubezpieczonych" urodzonych do końca 31 grudnia 1948 r. Osoby urodzone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9637

Wydanie: 9637

Spis treści
Zamów abonament