Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki cesji wierzytelności z tytułu najmu i dzierżawy

10 października 2013 | Prawo i praktyka | Magdalena Szczepańska Grzegorz Wachołek

Wynajmujący może zrzec się pobierania pożytków na rzecz osoby trzeciej. Pojawia się wtedy wątpliwość, czy takie przeniesienie praw z opłat za korzystanie z nieruchomości oznacza także zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku.

Grzegorz Wachołek, Magdalena Szczepańska

Cesja wierzytelności z opłat za najem często odbywa się w ramach relacji rodzinnych, kiedy np. jeden z członków rodziny, będąc właścicielem mieszkania, dokonuje cesji wynagrodzenia z tytułu najmu na rzecz rodziców czy dziadków. Wydawałoby się, że skutki podatkowe takiego zdarzenia, a tym samym obowiązek zapłaty podatku powinny się łączyć z podmiotem, który de facto otrzymuje kwotę pieniędzy na swój rachunek. Nic bardziej mylnego. Przepisy ustawy o PIT regulują w sposób szczególny takie sytuacje.

Odrębne źródło

Umowy najmu (podnajmu), dzierżawy (poddzierżawy) oraz inne umowy o podobnym charakterze są odrębnym źródłem przychodów. Jednocześnie należy zauważyć, że gdy najem (dzierżawa) będzie wykonywany w ramach działalności gospodarczej, wówczas przychody z najmu (dzierżawy) składników majątku związanych z działalnością gospodarczą są przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT >patrz ramka.

Ponieważ zarówno najem (podnajem), jak i dzierżawa (poddzierżawa) mają charakter odpłatny, przychodem z najmu (dzierżawy) jest przede wszystkim należny czynsz będący wynagrodzeniem wynajmującego (wydzierżawiającego).

Kiedy są uzyskane

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9661

Wydanie: 9661

Spis treści
Zamów abonament