Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarabiasz za granicą bez ruszania się z miejsca

10 października 2013 | Moje Pieniądze | Kinga Żelazek
Na rynku japońskim zarabia się dobrze
źródło: Rzeczpospolita
Na rynku japońskim zarabia się dobrze
Rynki rozwinięte wciąż są obiecujące
źródło: Rzeczpospolita
Rynki rozwinięte wciąż są obiecujące

To dobre uzupełnienie portfela inwestycyjnego. Eksperci radzą, by zainteresować się zwłaszcza funduszami operującymi na rynkach rozwiniętych.

Na naszym rynku dostępnych jest już ponad pół tysiąca funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez duże międzynarodowe firmy, takie jak np.: BlackRock, Franklin Templeton, Fidelity Worldwide Investment czy Schroders. Pozwalają one lokować kapitał w akcje i papiery dłużne z najdalszych zakątków świata. Można je kupić u doradców finansowych, w bankach i domach maklerskich. Oferują je m.in.: Open Finance, DI Xelion, Expander Advisors, Investment Fund Management, F-Trust; banki takie jak m.in.: Alior Bank, Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy, Deutsche Bank, Raiffeisen Polbank, BNP Paribas, BRE Bank (w ramach bankowości prywatnej).

Fundusze zagraniczne dostępne są również poprzez produkty inwestycyjno-ubezpieczeniowe oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Zaletą tych ofert jest niska minimalna wpłata umożliwiająca zakup funduszu; na ogół jest to co najmniej 200 zł. Natomiast bezpośrednia inwestycja w fundusz z oferty dystrybutorów wymaga wyłożenia zwykle nie mniej niż 5 tys. zł.

Ale to drugie rozwiązanie jest tańsze. Większość dystrybutorów pobiera przy sprzedaży funduszy zagranicznych 5-proc. prowizję. W Alior Banku maksymalna opłata manipulacyjna wynosi 3,5 proc. Natomiast w przypadku funduszy oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczenie kosztów związanych z inwestycją jest bardziej skomplikowane.

Zapoznaj się z opłatami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9661

Wydanie: 9661

Spis treści
Zamów abonament