Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amortyzacja przedmiotu aportu jest ograniczona

25 października 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Wachołek Magdalena Szczepańska

CIT | O możliwości zaliczenia do kosztów odpisów od składników majątku wniesionych jako wkład niepieniężny decyduje między innymi to, czy zawierały się one w objętym przez spółkę kapitałową przedsiębiorstwie lub jego zorganizowanej części.

Wniesienie do spółki aportu jest jednym ze sposobów pokrycia kapitału zakładowego. Przy czym, jak wynika z kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), udziały spółki nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się na kapitał zapasowy (art. 154 § 3 k.s.h.). Co za tym idzie, objęte udziały mogą mieć wartość nominalną niższą od wartości przedmiotu wniesionego aportu, ale powstała w taki sposób nadwyżka (zwana agio) powinna być  przekazana na kapitał zapasowy.

Podatnik ustala...

Przepisy ustawy o CIT przewidują, że co do zasady za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się – w razie aportu wniesionego do spółki kapitałowej – ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (wnip), nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej (art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

... a urząd może zmienić

Przepis ten reguluje sytuację nabycia w drodze aportu majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Wartość początkowa poszczególnych składników majątku, ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, nie może być wyższa od ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9674

Wydanie: 9674

Spis treści
Zamów abonament