Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawa w sądzie zamiast mandatu

25 października 2013 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek

POSTĘPOWANIE | Nie w każdej sprawie inspektor pracy może zakończyć postępowanie kontrolne, 
które wykazało wykroczenia, nałożeniem grzywny. Czasem liczba naruszeń lub ich rodzaj wymaga, 
aby skierował wniosek o ukaranie do sądu.

Agata Lankamer-Prasołek

Jeśli w trakcie kontroli inspektor stwierdził popełnienie wykroczeń, będzie chciał ukarać osoby winne ich popełnienia. Najczęściej zaproponuje im grzywnę w postaci mandatu karnego. Tak jest najłatwiej i najszybciej dla kontrolującego. Wypełnienie niewielkiego druku nie wymaga bowiem wiele czasu i zachodu, tym bardziej, że można to zrobić zaraz po podpisaniu protokołu, a więc jeszcze w trakcie obecności inspektora w wizytowanej firmie. Czasem jednak inspektor zada sobie więcej trudu, kierując przeciwko pracodawcy wniosek o ukaranie do sądu.

Powody karania

Przede wszystkim warto wiedzieć, że kary w postaci mandatu lub wniosku do sądu, mogą być stosowane wyłącznie za popełnienie wykroczenia, a nie za wszystkie stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości.

Uwaga! Wykroczeniem jest natomiast czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w dniu jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł lub nagany. Przy czym zgodnie z art. 1 § 2 kodeksu wykroczeń – ustawy z 20 maja 1971 r. (DzU z 2013 r., poz. 482), warunkiem uznania danego czynu zabronionego za wykroczenie jest wina jego sprawcy.

Z tego względu inspektor nie może stosować sankcji w sytuacji, gdy wina pracodawcy lub upoważnionej przez niego osoby budzi jakiekolwiek wątpliwości. Ich rozstrzygnięciu służy przeprowadzenie przez inspektora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9674

Wydanie: 9674

Spis treści
Zamów abonament