Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachowek chroni przed pozbawieniem schedy

25 października 2013 | Prawo | Łukasz Sitek

Jeśli spadkodawca powołał do dziedziczenia osoby spoza kręgu bliskich, mogą oni wystąpić o wypłatę części udziału spadkowego, który by im przysługiwał.

Zstępnym (dzieciom, wnukom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, ale zostali pominięci w testamencie, należy się część przypadającego im udziału spadkowego.

Jak duża – zależy od tego, w jakiej sytuacji jest uprawniony. Jeżeli jest trwale niezdolny do pracy albo małoletni – należą się dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał w wyniku dziedziczenia ustawowego. W innych zaś wypadkach – zainteresowanemu należy się połowa wartości tego udziału.

Jest to tzw. zachowek. Jego rolą jest zapewnienie udziału w majątku, jaki zgromadził za życia spadkodawca.

Nie dla każdego

Zachowek chroni zatem najbliższych przed zupełnym pozbawieniem schedy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 4 lipca 2012 r. (sygn. I CSK 599/11). W uzasadnieniu napisał, że celem zachowku jest ochrona interesów majątkowych najbliższych członków rodziny przez zapewnienie im, niezależnie od woli spadkodawcy, a nawet wbrew jego woli, roszczenia pieniężnego odpowiadającego określonemu ułamkowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9674

Wydanie: 9674

Spis treści
Zamów abonament