Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długi okres rozliczeniowy – rachunek zysków i strat

14 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Monika Wacikowska

ANALIZA | Pracodawcy czekali na możliwość wydłużania okresów rozliczeniowych, licząc na duże oszczędności. Tymczasem w wielu przypadkach korzystający z tego rozwiązania muszą dwukrotnie zapłacić za jedną godzinę pracy. Nadal więc najbezpieczniej jest rozliczać się w miesięcznych przedziałach czasowych.

W artykule „Długi okres rozliczeniowy ma więcej wad niż korzyści" opublikowanym w „Prawie i Praktyce" z 17 lutego 2014 r. pisaliśmy, że wprowadzenie kilkumiesięcznego okresu rozliczeniowego przynosi pracodawcom odwrotny skutek od oczekiwanego. Zamiast oszczędności, jakie miały się pojawić ze względu na brak konieczności opłacania pracy nadliczbowej czy przesunięcia w czasie oddawania wolnego za taką pracę, w rzeczywistości rozwiązanie to generuje dodatkowe koszty. Niewielu pracodawców zdaje sobie z tego sprawę.

W wyniku tej analizy pojawiły się dodatkowe pytania i wątpliwości. Pracodawcy zaczęli się zastanawiać, czy dłuższy okres rozliczeniowy może być korzystny z punktu widzenia rekompensowania pracy w dniach wolnych z tytułu:

- przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy lub

- pracy w niedziele i święta.

W ten sposób więcej czasu mieliby na to, aby oddać dni wolne za taką dodatkową aktywność. Warto to rozważyć, tym bardziej że duża część firm, która jeszcze nie wydłużyła okresu rozliczeniowego, rozważa taką możliwość.

Za roboczą niedzielę lub święto

Jeśli pracownik został wezwany do dodatkowej pracy w niedzielę lub święto, co do zasady powinien dostać od szefa inny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9814

Wydanie: 9814

Spis treści
Zamów abonament