Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klimatyczne kłamstwo

14 kwietnia 2014 | Publicystyka, Opinie | Zbigniew Ziobro
Putin ze wspólnikami od gazociągu północnego ucieszą się  z rehabilitacji gazu – zauważa  Zbigniew Ziobro.  Na zdjęciu:  od lewej były kanclerz Niemiec  Gerhard Schröder, Władimir Putin  i prezes Gazpromu  Aleksiej Miller,  6 września  2011 roku  na terenie tłoczni gazu „Portowaja”
autor zdjęcia: Alexey Nikolsky
źródło: AFP/Ria Novosti
Putin ze wspólnikami od gazociągu północnego ucieszą się z rehabilitacji gazu – zauważa Zbigniew Ziobro. Na zdjęciu: od lewej były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, Władimir Putin i prezes Gazpromu Aleksiej Miller, 6 września 2011 roku na terenie tłoczni gazu „Portowaja”
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa

Trudno pojąć, czym kieruje się premier Tusk, godząc się 
na pogłębienie unijnej 
polityki klimatycznej, 
skoro wytwarzanie energii 
w Polsce jest oparte 
w 95 proc. na węglu 
– pisze lider 
Solidarnej Polski.

Komentując wyniki ostatniej Rady Europejskiej, stwierdziłem, że Donald Tusk de facto zgodził się na likwidację energetyki węglowej w Polsce (dekarbonizację). W odpowiedzi premier zarzucił mi kłamstwo. Ale fakty są nieubłagane: Donald Tusk podczas szczytu nie zawetował dalszego pogłębienia polityki klimatycznej (antywęglowej). A to oznacza faktyczną zgodę na dekarbonizację.

Unijna definicja dekarbonizacji oznacza zero udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej. Zgoda na taki kierunek jest niezrozumiała, skoro Polska nie posiada pokaźnych złóż ropy i gazu. Nie ma też wystarczającego nasłonecznienia, silnych wiatrów ani rwących górskich rzek, została za to obdarzona bogatymi złożami węgla brunatnego i węgla kamiennego – to jest skarb narodowy.

Trudno pojąć, czym kieruje się premier, godząc się na dekarbonizację, skoro wytwarzanie energii w Polsce w 95 proc. jest oparte na węglu. Skutkuje to niskimi cenami prądu i daje nam przewagę w globalnej konkurencji. Stymuluje też resztki naszego przemysłu, którego nie zdążyli zamknąć Leszek Balcerowicz i Jerzy Buzek w latach 90.

Zgoda na parapodatek

Uchwalony w latach 2007–2008 pakiet klimatyczny miał na celu ochronić świat przed globalnym ociepleniem (m.in. przez ograniczenie emisji CO2 w handlu ETS). Jarosław Kaczyński i potem Donald Tusk wyrazili zgodę, aby Unia ograniczyła o 21 proc. emisję gazów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9814

Wydanie: 9814

Spis treści
Zamów abonament