Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw musi być uczciwy przetarg, dopiero potem publiczny kontrakt

25 września 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek
W ostatnich latach zwiększyła się liczba przestępstw z art. 305 kodeksu karnego
źródło: Rzeczpospolita
W ostatnich latach zwiększyła się liczba przestępstw z art. 305 kodeksu karnego

PRAWO KARNE GOSPODARACZE | Przedsiębiorcy, którzy dopuszczają się tzw. zmów przetargowych, popełniają przestępstwo. Grożą im za to nawet trzy lata więzienia. Dodatkowo mogą stracić publiczny kontrakt i zapłacić nawet 10 proc. swojego przychodu.

Publiczne kontrakty to jedno z najważniejszych źródeł zleceń i tym samym dochodów firm. W praktyce dostarczanie usług i towarów czy też realizowanie inwestycji budowlanych na rzecz publicznego zamawiającego to jedyna szansa na prowadzenie normalnej działalności przez firmę. Uzyskanie publicznego kontraktu nie należy do najłatwiejszych. Zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych zamawiający mogą udzielać zamówień wyłącznie wykonawcom spełniającym określone warunki udziału w postępowaniu. Dotyczą one m.in. wiarygodności, wiedzy, doświadczenia, kwalifikacji osób przewidzianych do wykonania zamówienia, zdolności technicznej oraz sytuacji finansowej i ekonomicznej wykonawcy.

Propozycje surowszych sankcji

Między innymi z tych powodów wiele firm różnymi sposobami próbuje uzyskać publiczny kontrakt. Niestety, nie zawsze odbywa się to legalnymi i zgodnymi z prawem sposobami. Tylko w ubiegłym roku wszczęto prawie 200 postępowań dotyczących tzw. zmów przetargowych >patrz ramka. Zachowania mające na celu utrudnienie lub udaremnienie prowadzonego przetargu albo też tzw. zmowy przetargowe stanowią bowiem przestępstwo.

Zgodnie bowiem z art. 305 § 1 kodeksu karnego ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10253

Wydanie: 10253

Spis treści
Zamów abonament