Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabiegany kraj

25 września 2015 | 37. PZU Maraton Warszawski | Krzysztof Rawa
Victor Kipchirchir wygrał w Warszawie rok temu
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Victor Kipchirchir wygrał w Warszawie rok temu

Dla jednych są atrakcją, 
dla innych przekleństwem, bo masowo zgarniają nagrody i z biegania za pieniądze zrobili narodowy przemysł.

Dokumentować te przewagi można na wiele sposobów, bo Kenia od lat zdobywa biegowe medale na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, w prestiżowych maratonach miejskich i także w setkach albo nawet tysiącach biegów lokalnych, takich o krowę, kilkaset euro lub złotych.

W tegorocznym rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) listę najlepszych rezultatów sezonu w maratonie otwiera Eliud Kipchoge z wynikiem 2:04.42 uzyskanym w kwietniu w Londynie, w pierwszej setce jest jeszcze 54 jego rodaków. Pierwszy Polak – Henryk Szost – na 98. miejscu z czasem 2:10.11 z wiosennego biegu w Warszawie. W kolejnych setkach jest podobnie.

Gorączka złota

Kronika maratońskiego rekordu świata to od 2003 roku także kenijska opowieść, choć z etiopskim wkładem na wyczyny Haile Gebrselassie w Berlinie w latach 2007 i 2008. Kenijczycy zrobili jednak swoje i Patrick Makau, potem Wilson Kipsang Kiprotich, a ostatnio Denis Kimetto przesunęli granicę w stolicy Niemiec do niezwykłego wyniku 2:02.57.

Tam, gdzie można na bieganiu zarobić grube miliony dolarów, najlepiej widać kenijską moc. Prowadzony od 2007 roku ranking cyklu World Marathon Majors (obejmuje wyniki najsławniejszych biegów maratońskich: w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago, Nowym Jorku oraz maratony olimpijskie i MŚ) jedynie raz wygrał (i wziął pół...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10253

Wydanie: 10253

Spis treści
Zamów abonament