Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zapisy umowy są ważne dla najemcy lokalu użytkowego

25 września 2015 | Prawo gospodarcze
Grzegorz Stachyra, radca prawny, senior associate w Rödl & Partner w Warszawie
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Stachyra, radca prawny, senior associate w Rödl & Partner w Warszawie

KONTRAKT | Wynajmujący powinien wydać najemcy lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku, a więc zgodnego z celem najmu, jaki ustalony został przez strony.

Decydując się na podpisanie umowy najmu lokalu na cele biurowe, prowadzenia sklepu, gabinetu lekarskiego lub innej działalności usługowej najemca zazwyczaj otrzymuje do podpisania obszerny dokument umowy, którą związany będzie przez kilka lat. Umowa taka przygotowywana jest z myślą o zabezpieczeniu interesów właściciela obiektu, nierzadko kosztem praw korzystającego z lokalu. Dlatego też warto poświęcić czas na wnikliwe przyjrzenie się zawartym w niej zapisom oraz zawczasu zabezpieczyć swoje interesy. W profesjonalnym obrocie dąży się do tego, aby umowa najmu regulowała większość kwestii w najdrobniejszych szczegółach. Oto MP GRZEGORZ STACHYRA radca prawny, senior associate w Rödl & Partner w Warszawie kilka kluczowych zagadnień, które dobrze jest uświadomić sobie przed przystąpieniem do negocjowania treści umowy.

Indywidualizacja lokalu

Podstawową kwestią w każdej umowie jest jej przedmiot, tj. interesujący nas lokal. Obok wskazania powierzchni użytkowej rzeczą nieodzowną jest jego zindywidualizowanie, sprowadzające się do określenia dokładnego położenia w budynku, numeru kondygnacji oraz numeru identyfikującego lokal w planie sytuacyjnym. Przy tym rzeczą, o której nie zawsze pamięta przedsiębiorca, jest ustalenie sposobu korzystania z tzw. powierzchni wspólnych budynku, obejmującego w szczególności dostęp do wszystkich lub wybranych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10253

Wydanie: 10253

Spis treści
Zamów abonament