Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To już ostatni dzwonek, aby skorzystać z ulgi na nowe technologie

16 listopada 2015 | Podatki | Marcin Sidelnik Grzegorz Kuś
Marcin
 Sidelnik
źródło: materiały prasowe
Marcin
 Sidelnik

Podatnicy, którzy planują nabycie nowatorskiego programu komputerowego 
albo specjalistycznej wiedzy technicznej, powinni oddać je do używania najpóźniej 31 grudnia 2015 r., żeby zachować jeszcze przez trzy lata prawo do odliczeń.

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (DzU z 2015 r. poz, 1767). W miejsce dotychczasowej ulgi na nabycie nowych technologii 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie tzw. ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R).

Nowelizacja zmienia dotychczasowe zasady wspierania innowacyjności. Mechanizm nowej ulgi zakłada, że przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową będą mieli możliwość dodatkowego odliczenia w podatkach dochodowych wydatków poniesionych na taką działalność. Nowe przepisy regulują zakres działalności, która będzie mogła być podstawą do odliczenia. W tym celu zostają wprowadzone nowe definicje działalności badawczej oraz prac rozwojowych >patrz ramka.

Jedynie wymienione kategorie

Jednocześnie ustawodawca ograniczył zakres stosowania ulgi B+R. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa lub kategorii wydatków odliczeniu od postawy opodatkowania będzie podlegać 10 proc., 20 proc. lub 30 proc. kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Ustawa określa precyzyjnie kategorie kosztów (tzw. koszty kwalifikowane), które będą mogły zostać odliczone. Kosztami takimi będą mogły być:

- płace i składki pracowników, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10296

Wydanie: 10296

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament