Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy otrzymanie kaucji gwarancyjnej oznacza obowiązek zapłaty daniny

16 listopada 2015 | Podatki | Tomasz Musialski

Jeśli inwestor, który otrzymał od kontrahenta określoną kwotę jako zabezpieczenie wykonania umowy, wykorzystuje 
ją dla finansowania swojej działalności i nie płaci odsetek, to otrzymuje nieodpłatne świadczenie i musi uiścić podatek.

Kaucja gwarancyjna co do zasady stanowi jeden z elementów zabezpieczających należyte wykonanie umowy. Jej ustanowienie ma służyć pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zawartej umowy, a także z tytułu gwarancji jakości. W praktyce inwestor może zatrzymać pewien procent wartości umowy tytułem kaucji gwarancyjnej, którą zwraca wykonawcy po spełnieniu warunków określonych w umowie. Możliwe pozostaje również wniesienie kaucji przez wykonawcę w gotówce. Kaucja gwarancyjna co do zasady ma charakter zwrotny, z zastrzeżeniem wyjątków obejmujących konieczność pokrycia wydatków na usunięcie wad zrealizowanej inwestycji.

Wymierna korzyść majątkowa

Przychodem jest m.in. wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT). Ustawa nie definiuje przy tym pojęcia nieodpłatnego świadczenia. Zgodnie z ugruntowanym poglądem pojęcie to obejmuje wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, czyli niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie mające konkretny wymiar finansowy. Nieodpłatnym świadczeniem jest zatem uzyskana przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10296

Wydanie: 10296

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament