Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aport rzeczowy zwiększa ryzyko sporu z organem podatkowym

16 listopada 2015 | Podatki | Anna Kiersnowska-Drzewiecka

Wniesienie do spółki kapitałowej wkładu pieniężnego wraz z nadwyżką ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów/akcji przelaną na kapitał zapasowy nie powoduje powstania przychodu u żadnej ze stron tej czynności.

Anna Kiersnowska- Drzewiecka

Z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT wynika, że do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Z kolei art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT wskazuje, że do przychodów spółki kapitałowej nie należą również kwoty i wartości stanowiące nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymane przy ich wydaniu i przekazane na kapitał zapasowy.

Zarzut niedoszacowania

Ryzyko podatkowe związane z agio występuje w przypadku agio aportowego. Organy podatkowe stawiają w takiej sytuacji zarzut niedoszacowania wartości wnoszonego wkładu. W przypadku bowiem, gdy część aportu wniesionego do spółki kapitałowej zostanie przekazana na kapitał podstawowy, a część na kapitał zapasowy, tj. wystąpi aport z agio, wartość wniesionego aportu będzie wyższa aniżeli wartość nominalna objętych w zamian udziałów. Wątpliwość może wówczas budzić to, czy w tej sytuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10296

Wydanie: 10296

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament