Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy podatek jest kosztem

16 listopada 2015 | Podatki | Jarosław Sekita

Przedsiębiorca, który uiszcza różnego rodzaju daniny, takie jak opłata za reklamowanie napojów alkoholowych, może pomniejszyć o nie swój przychód. Wątpliwości może jednak budzić to, czy powinien je ująć jako koszt bezpośredni czy pośredni.

Polski system fiskalny nakłada na przedsiębiorców liczne podatki i opłaty, wśród których nowym rodzajem daniny jest tzw. opłata reklamowa. W niniejszym artykule zostanie wskazane, czy opisane w nim ciężary są kosztem uzyskania przychodów (tu w większości przypadków odpowiedź jest pozytywna) oraz czy są one potrącane jako koszt pośredni czy bezpośredni.

Jak zakwalifikować

Przepisy ustawy o CIT nie definiują kosztów „bezpośrednio związanych z przychodami"(art. 15 ust. 4) ani kosztów „innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami" (zwanych potocznie „kosztami pośrednimi" – art. 15 ust. 4d), jedynie posługują się tymi pojęciami. Większość podawanych w praktyce skarbowej przykładów kosztów bezpośrednich i pośrednich dotyczy przypadków oczywistych.

Przykład

Jako koszty bezpośrednie wskazywane są np. koszty zakupu towarów, natomiast jako koszty pośrednie – koszty ogólne zarządu.

Jako podstawową przesłankę rozróżnienia wskazuje się warunkowanie (koszty bezpośrednie) lub brak warunkowania (koszty pośrednie) uzyskania (powstania) konkretnego przychodu. Przykładowo Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 23 września 2015 r. (IBPB-1-2/4510-239/15/AnK) stwierdziła, że koszty bezpośrednie to koszty, „których poniesienie przekłada się wprost na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10296

Wydanie: 10296

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament