Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie umowy członkowi zarządu lepiej dobrze uzasadnić

27 listopada 2015 | Dobra Firma | Katarzyna Brzozowska
Katarzyna 
Brzozowska, radca prawny z kancelarii Meissner & Partnerzy w Opolu
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Brzozowska, radca prawny z kancelarii Meissner & Partnerzy w Opolu

Zakończenie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z powodu odwołania go z zarządu może być dokonane wyłącznie na podstawie podjętej już w tej kwestii uchwale właściwego organu.

Nie ulega wątpliwości, że w obecnych realiach stosunki pomiędzy członkiem zarządu a spółką handlową nie ograniczają się tylko do stosunku korporacyjnego (organizacyjnego), który wynika z powołania danej osoby do pełnienia tej funkcji. Nierzadko się zdarza, że obok tegoż stosunku organizacyjnego, spółka zawiera z członkiem zarządu dodatkowe umowy. Mowa tu jest w szczególności o umowie o pracę, która ustala zakres świadczeń wykonywanych przez taką osobę.

Zmiana w kodeksie

Z samej istoty powierzonych obowiązków pracowniczych w tym przypadku naturalnym i uzasadnionym rodzajem umowy byłaby umowa o pracę na podstawie wyboru lub umowa na czas wykonania określonej pracy (np. wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2007 r., sygn. I PK 213/06). Jednakże zwrócić uwagę należy, że wraz z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z 25 czerwca 2015 r. (DzU z 2015 r. poz. 1220) ten rodzaj umowy zniknie z ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. z 17 września 2014 r., DzU 2014 r., poz. 1502 ze zm.).

Odwołanie z funkcji

Stopień złożoności relacji, które występują pomiędzy członkiem zarządu a spółką handlową sprawia, że w sytuacji, w której spółka podejmuje decyzję o odwołaniu tejże osoby z pełnienia funkcji w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10306

Wydanie: 10306

Spis treści

Rynek

Polska Akademia Służby Publicznej

Zamów abonament