Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dylematy podatkowe gminnych jednostek budżetowych

10 stycznia 2017 | Administracja | Elżbieta Rogala

Czy dochód, który jest należny (a później otrzymany) z tytułu wykonywania publicznej działalności statutowej, jest zwolniony z VAT czy też nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem?

To pytanie, od 1 stycznia 2017 roku nurtuje każdą gminną jednostkę budżetową typu: szkoła, gimnazjum, przedszkole, żłobek, czy też ośrodek pomocy społecznej (OPS), gminny ośrodek pomocy społecznej (GOPS), miejski ośrodek pomocy społecznej (MOPS), dom pomocy społecznej (DPS). Od tego właśnie momentu, czyli od 1 stycznia 2017 roku, po wdrożeniu obowiązkowej centralizacji rozliczeń VAT w gminie, jest to pytanie niezwykle istotne. Szczególnie dla potrzeb zgłoszenia tego dochodu w deklaracji VAT-7 w poz. 10.

Jaka to różnica

Mimo iż z pozoru wydawałoby się, iż obydwa te rodzaje dochodów wynikające z prowadzonej publicznej działalności statutowej (zwolnione od VAT i niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT) nie różnią się między sobą, to jednak w rzeczywistości tak nie jest.

Należy odróżniać statutowe czynności publiczne, które nie podlegają podatkowi VAT, od tych, które są zwolnione od podatku VAT. Wymieniają je bowiem dwa różne przepisy, tj. art. 15 ust. 6 ustawy o VAT oraz art. 43 ust. 1 tej ustawy. Ten pierwszy przepis bardzo ogólnie wypowiada się o publicznej działalności statutowej, która nie podlega opodatkowaniu. Ten drugi zaś mówi już bardzo dokładnie o poszczególnych rodzajach publicznej działalności statutowej, która podlega zwolnieniu od VAT. Przy czym mając na uwadze zasadę lex specjalis derogat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10645

Wydanie: 10645

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament