Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank centralny wypłynął na nowe wody

10 stycznia 2017 | Ekonomia
W Polsce nie widać ognisk niestabilności finansowej
źródło: Rzeczpospolita
W Polsce nie widać ognisk niestabilności finansowej
Adam Glapiński, prezes NBP.
autor zdjęcia: Piotr Małecki
źródło: Rzeczpospolita
Adam Glapiński, prezes NBP.

Banki centralne, w tym NBP, mają nie tylko zajmować się polityką pieniężną, ale też czuwać nad stabilnością systemu finansowego.

Grzegorz Siemionczyk

Kryzys finansowy stał się przyczynkiem do zmiany paradygmatu w polityce makroekonomicznej. Bankom centralnym powierzono dbanie o  stabilność systemu finansowego. Nową rolę dostał również NBP.

„Jeśli chodzi o to, czym bank centralny zajmował się do tej pory, to nie widzę potrzeby dokonywania żadnych zmian. Natomiast tak się składa, że NBP wypływa właśnie na zupełnie nowe wody, podobnie zresztą jak inne europejskie banki centralne" – tak wywiad dla „Rzeczpospolitej" w czerwcu ubiegłego roku rozpoczął Adam Glapiński, szykujący się wtedy do objęcia stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Te „nowe wody" to tzw. nadzór makroostrożnościowy, czyli dbanie o stabilność całego systemu finansowego, w odróżnieniu od pojedynczych jego instytucji czy sektorów. „Obok polityki pieniężnej mandat NBP od listopada ubiegłego roku obejmuje prowadzenie działań na rzecz wyeliminowania lub ograniczania ryzyka systemowego, czyli dbanie o stabilność systemu finansowego" – tłumaczył Adam Glapiński. Wspomniany listopad 2015 r. to początek obowiązywania ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym.

Komitet z nowymi zadaniami

Na mocy tego dokumentu organem właściwym w zakresie nadzoru makroostrożnościowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10645

Wydanie: 10645

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament