Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa nie wygasa z końcem ważności zezwolenia na pracę

22 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Marta Macyszyn Katarzyna Gospodarowicz

Aby zakończyć współpracę z cudzoziemcem, którego zezwolenie na pracę traci ważność, konieczne jest rozwiązanie zawartej z nim umowy. Inaczej angaż będzie trwać, mimo że pracownik nie będzie już mógł świadczyć pracy.

Warunki podjęcia legalnej pracy na terytorium Polski określa art. 87 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wskazuje on m.in., że cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na jej terytorium m.in. na podstawie odpowiedniej ważnej wizy, zezwolenia na pobyt czasowy czy też w ramach ruchu bezwizowego. Ustawa wskazuje w sposób wyczerpujący warunki, od spełnienia których uzależnione jest legalne zatrudnienie cudzoziemca.

Zezwolenie na pracę jest wydawane na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Najczęściej jest to pracodawca bądź zleceniodawca (w przypadku umowy zlecenia również wnioskuje się o to zezwolenie). Zezwolenie na pracę jest wydawane na czas określony, co do zasady nie dłuższy niż 3 lata i może być przedłużane. Dopiero po jego otrzymaniu (nie jest wystarczające samo złożenie wniosku) pracodawca może powierzyć zadania służbowe pracownikowi z zagranicy. W przeciwnym razie wykonywaną pracę uważa się za nielegalną, za co grozi pracodawcy kara grzywny nie niższa niż 3000 zł.

W praktyce bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy po upływie czasu określonego w zezwoleniu na pracę pracodawca nie ma zamiaru dalej zatrudniać cudzoziemca. Jednak podejmując decyzję o rezygnacji ze złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia na pracę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10781

Wydanie: 10781

Spis treści
Zamów abonament