Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Produkt masowy nie ma charakteru luksusowego

13 września 2017 | Dobra Firma

HANDEL Oznaczanie konserw, które w swoim składzie mają liczne składniki charakterystyczne dla produkcji przemysłowej np. mięso oddzielane mechanicznie określeniem „kuchnia staropolska" to wprowadzanie konsumentów w błąd.

Spór dotyczył 8 tys. zł kary dla spółki za wprowadzenie do obrotu dwóch partii konserw nieodpowiadających wymaganiom jakości handlowej. Kłopoty firmy zaczęły się, kiedy przeprowadzono w niej kontrolę jakości handlowej przetworów mięsnych i wyrobów garmażeryjnych tj. konserw. W jej trakcie inspektorzy wykryli nieprawidłowości. Okazało się, że dwie partie konserw w swych oznakowaniach mają określenia "Kuchnia Staropolska", nawiązujące do tradycyjnych receptur i metod wytwarzania żywności. W ocenie inspektorów użycie takiego określenia wprowadza konsumenta w błąd, gdyż świadczy o tradycyjnej metodzie wytwarzania żywności, bez dodatków.

Substancje dodatkowe

Tymczasem w składach kontrolowanych konserw – produktu otrzymanego przy zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji przemysłowej, znajdują się m.in. substancje dodatkowe E635, E621, E451, E407, E316 oraz inne składniki charakterystyczne dla produkcji przemysłowej, tj. MOM z indyka, czyli mięso oddzielone mechanicznie, maltodekstyna, błonnik sojowy, izolat białka sojowego.

W tej sytuacji wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych podjął decyzję o ukaraniu kontrolowanej spółki.

Firma nie zgadzała się z tymi zarzutami. W odwołaniu podniosła, że określenie "Kuchnia Staropolska" jest znakiem towarowym prawnie chronionym i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10851

Wydanie: 10851

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament