Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sankcja tak, ale w granicach rozsądku

13 września 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Od podatnika, który przez błąd wystawi pustą fakturę, tj. dokumentującą czynność wyłączoną z VAT, nie może żądać zapłaty wynikającego z niej podatku, jeśli nie doszło do uszczuplenia należności budżetu.

Podatniczka w 2014 r. prowadziła działalność gospodarczą głównie w zakresie produkcji wyrobów budowlanych z betonu oraz produkcji masy betonowej prefabrykowanej. Po kontroli fiskus stwierdził nieprawidłowości w rozliczeniu VAT za marzec 2014 r. Chodziło o dwie faktury dokumentujące sprzedaż zakładu betoniarskiego, który zdaniem kontrolerów stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 2 pkt 27e ustawy o VAT). A skoro tak, to transakcja była wyłączona z opodatkowania VAT. Powołując się na art. 108 ustawy o VAT fiskus uznał, że kobieta wystawiła puste faktury i powinna zapłacić wykazany w nich podatek.

Podatniczka odwołała się od decyzji, ale nic to nie dało. Organ odwoławczy nie zmienił zadania, że w przypadku spornej transakcji można mówić o zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wskazane w fakturach składniki majątkowe były udostępnione na podstawie umowy najmu wytwórni betonu. Kontrahent prowadził samodzielną działalność. W ocenie fiskusa, skoro faktury dokumentowały czynności niepodlegające opodatkowaniu, to słusznie zastosowano sankcję z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten ma bowiem zastosowanie bez względu na przyczynę zachowania podatnika, tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10851

Wydanie: 10851

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament