Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słaby złoty, mocny funt, stabilne euro

13 września 2017 | Ekonomia

waluty i obligacje

Wtorek przyniósł kontynuację deprecjacji polskiej waluty. Złoty tracił do większości światowych dewiz, a najbardziej, bo ponad 1 proc., do bitcoina, funta i argentyńskiego peso. Przyczyna słabości? Informacja, że Komisja Europejska rozpoczyna drugi etap procedury wobec Polski w związku z rządową reformą sądownictwa. O 0,5 proc. drożały euro i dolar. Za pierwszą walutę trzeba było płacić 4,2634 zł, a za drugą 3,5652 zł. Słabsze od złotego, ale zaledwie o 0,3 proc., były tylko rosyjski rubel, meksykańskie peso i turecka lira. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych rosła we wtorkowe popołudnie do 3,219 proc.

Na rynku walutowym siłą wyróżniał się funt. Brytyjska waluta zareagowała umocnieniem na wyższe od prognoz odczyty inflacji konsumenckiej i producenckiej. Szybszy, niż oczekiwano, wzrost cen wywiera zdaniem analityków presję na zaostrzenie polityki monetarnej na Wyspach. Posiedzenie Banku Anglii już w czwartek.

Na głównej parze walutowej – euro do dolara – trwa równoważenie sił. We wtorkowe popołudnie kurs oscylował przy 1,1956 dol. Euro pozostaje cały czas w średnioterminowym trendzie aprecjacyjnym. ©℗—pz

Wydanie: 10851

Wydanie: 10851

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament