Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rockowe misterium w mieście Duchów

14 października 2017 | Plus Minus | Jacek Cieślak
źródło: materiały prasowe
„Live At Pompeii” David Gilmour, Sony Music 2 CD, 2017
źródło: materiały prasowe
„Live At Pompeii” David Gilmour, Sony Music 2 CD, 2017

David Gilmour jest jedynym muzykiem, który dwa razy wystąpił na arenie w Pompejach. Prawie pół wieku temu wraz z Pink Floyd grał przy pustych trybunach. Rok temu udało mu się wystąpić przed publicznością. Przed nim gościli tam głównie gladiatorzy.

„Live at Pompeii", dwa koncerty Gilmoura w Pompejach, rzymskim mieście, które zastygło wraz z martwymi mieszkańcami, zalane przez lawę wydobywającą się z wulkanu Wezuwiusz w 79 roku naszej ery – to wyjątkowe i magiczne przeżycie dla gitarzysty oraz jego fanów. Tym bardziej że występy w lipcu 2016 roku były powrotem do miejsca, gdzie w październiku 1971 roku nagrał wraz z Pink Floyd wspaniały koncertowy film.

Jako pierwsi na pomysł występu w jednym z antycznych teatrów wpadli The Beatles. Jednak zamiast wcielić pomysł w życie – zajęli się nagrywaniem albumu „Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band". Początkujący muzycy Pink Floyd otarli się wtedy o Lennona i McCartneya na korytarzach studiów Abbey Road. Gdy Beatlesi przestali istnieć, ideę występu na arenie gladiatorów przedstawił Floydom francuski reżyser Adrian Maben.

Pochowane miasto

Pompeje, choć były miastem rzymskim, są dla Francuzów miejscem szczególnym. To niemal pamiątka z okresu napoleońskiego, kiedy rozpoczęto tam poważne prace archeologiczne, zaś Charles Mazois sporządził imponujące ryciny jedynego antycznego miasta, które przetrwało do naszych czasów dzięki temu, że lawa, zabijając mieszkańców – zakonserwowała mury.

Świadkiem zagłady miasta był Pliniusz Młodszy. Na początku trzydniowej erupcji z Wezuwiusza wydobyły się wysokie słupy ognia, zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10878

Wydanie: 10878

Zamów abonament