Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co w praktyce oznacza stosowanie zasady istotności

14 lutego 2018 | Dobra Firma | Magdalena Kraszewska-Szuba
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zasady (polityka) rachunkowości muszą zapewnić wyodrębnienie wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku jednostki, przy zachowaniu zasady ostrożności. To pozwala na stosowanie pewnych uproszczeń, np. w wycenie i ewidencji.

Rachunkowość to system ewidencji gospodarczej, w którego stosowaniu jednostki gospodarcze muszą kierować się określonymi regułami, które są nazywane zasadami rachunkowości. Należy do nich między innymi zasada istotności. Opisana została w art. 8 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Zgodnie z tym przepisem jednostka gospodarcza, określając stosowane w niej zasady (politykę) rachunkowości, powinna zapewnić wyodrębnienie w rachunkowości wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki (z zachowaniem zasady ostrożności). W praktyce zasada istotności daje możliwość stosowania przez jednostkę gospodarczą pewnych uproszczeń dotyczących na przykład:

- przyjęcia stawki amortyzacji dla środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych określone w przepisach podatkowych – pod warunkiem, że odzwierciedlają wymagany przez art. 32 ust. 2 uor okres ekonomicznej użyteczności;

- odstąpienia od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego zgodnie art. 37 ust. 10 uor;

- nierozliczania w czasie w czasie nieistotnych przychodów oraz kosztów dotyczących przyszłych okresów sprawozdawczych.

Nadrzędna koncepcja

Podejmując decyzje dotyczące ewentualnych uproszczeń należy jednak pamiętać o nadrzędnej koncepcji w rachunkowości, czyli zasadzie prawdziwego i rzetelnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10977

Wydanie: 10977

Spis treści
Zamów abonament