Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Promocja nie przekreśla odliczenia

14 lutego 2018 | Dobra Firma | Mariusz Malaka

Firma nie straci prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupu towarów, które w akcji promocyjnej są sprzedawane po cenie niższej niż ich wartość rynkowa, jeśli mają one związek z działalnością opodatkowaną.

Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 października 2017 r. (0111-KDIB3-2. 4012.415.2017.1.MGO). Podkreślił, że podatnik ma prawo swobodnie układać swoje interesy tak, aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym, także stosując sprzedaż o charakterze promocyjnym, jeśli jest to w jego uznaniu zasadne dla osiągnięcia tego celu.

Karta telefoniczna za złotówkę

Podatnik zapytał o możliwość odliczenia VAT naliczonego od towarów sprzedawanych przez niego poniżej ceny nabycia. Spółka, z uwagi na dużą konkurencyjność na rynku branży tytoniowej, w celu zwiększenia swojej sprzedaży przyjęła strategię marketingową skierowaną do niepowiązanych z nią klientów osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

W przypadku zakupu większej liczby sztuk wyrobów tytoniowych przez tych klientów lub w przypadku zakupu tych wyrobów za określoną wartość, klient może nabyć inny towar, którym jest np. karta telefoniczna, po cenie niższej niż wartość rynkowa, np. za 1 zł brutto. Cena towaru sprzedawanego przez spółkę w akcji promocyjnej jest niższa od ceny, za jaką kupiła ona ten towar. Jak podkreślił wnioskodawca, takie działanie jest elementem długofalowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10977

Wydanie: 10977

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament