Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie warto zwlekać z uchwałą o losach spółki

14 lutego 2018 | Dobra Firma | Kamila Jóźwiak Katarzyna Pietrzak
źródło: Rzeczpospolita

PROCEDURY | Jeżeli bilans spółki wykazuje ujemny kapitał, może to oznaczać nie tylko poważne zagrożenie dla dalszej działalności jednostki, ale również stwarzać negatywne konsekwencje dla członków jej zarządu. Kamila Jóźwiak Katarzyna Pietrzak

Obowiązki zarządu i konsekwencje ich niewypełnienia w sytuacji, gdy strata spółki przewyższa jej kapitał, to zagadnienie szczególnie aktualne w okresie przygotowania sprawozdań finansowych za poprzedni rok. Należy jednak podkreślić, że w kontekście obowiązków zarządu chodzi tu nie tylko o bilans sporządzany dla potrzeb rocznego sprawozdania finansowego, ale również inne bilanse przygotowywane, w zależności od potrzeb, na dowolny dzień roku obrotowego, np. przy comiesięcznym bądź śródrocznym monitorowaniu płynności finansowej spółki.

Jak liczyć

Tak zwany ujemny kapitał występuje wówczas, gdy strata spółki przewyższa sumę kapitału zapasowego oraz rezerwowego i połowę (dla sp. z o.o.) lub 1/3 (w przypadku spółki akcyjnej) kapitału zakładowego (tzw. strata kwalifikowana). Analizując składowe kapitału własnego spółki przedstawione w poniższej tabeli, sytuacja taka może mieć miejsce wtedy, kiedy np. spółka przez wiele lat wykazywała straty, aż w końcu skumulowana strata przekroczyła wartość jej kapitału >patrz tabela.

Kapitał własny należy wykazać w bilansie w wartości nominalnej, według stanu na dzień bilansowy. Kapitał (fundusz) własny wartościowo jest równy aktywom netto, czyli aktywom jednostki pomniejszonym o zobowiązania (art. 3 ust. 1 pkt 29 ustawy o rachunkowości). Do ustalenia kapitału własnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10977

Wydanie: 10977

Spis treści
Zamów abonament