Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Horbaczewski: wycena Ciechu powinna być wyższa

14 lutego 2018 | Prawo
źródło: rzeczpospolita.tv

W poniedziałek prokuratorzy postawili zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień urzędnikom Ministerstwa Skarbu, którzy w 2014 r. sprzedali państwowy Ciech spółce KI Chemistry należącej do Jana Kulczyka. We wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasz Pietryga rozmawiał o tym z ekonomistą Sławomirem Horbaczewskim.

Ekonomista zwrócił uwagę, że w latach 2008–2015 ówczesny rząd „zarobił" 58 mld zł na sprzedaży prywatyzowanych spółek. – Mniej więcej połowa tej kwoty to były przychody z dywidend od spółek Skarbu Państwa – podkreślił.

Ekspert nie miał wątpliwości, iż wycena sprzedawanych akcji Ciechu powinna być wyższa. Wskazał na trzy elementy brane pod uwagę przy tego rodzaju transakcji. Wśród nich na przejęcie kontroli nad spółką przez prywatnego inwestora, co daje bardzo dużą zwyżkę cen akcji.

– To na pewno nie zostało przeprowadzone, skoro mówimy o transakcji, która odbyła się ostatecznie po cenie 31 zł z akcję. Tymczasem wycena giełdowa była nieznacznie niższa, a rekomendacje większości biur maklerskich dochodziły do 40 zł – przyznał Horbaczewski.  —mat

Wydanie: 10977

Wydanie: 10977

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament