Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej nas łączy niż dzieli

14 lutego 2018 | Rzecz o polityce | Tomasz Teluk
Żydzi domagają się nieustannego uznania wyjątkowości Holokaustu jako najtragiczniejszego wydarzenia w historii ludzkości. Na zdjęciu: Marsz Żywych w Auschwitz.
źródło: AFP
Żydzi domagają się nieustannego uznania wyjątkowości Holokaustu jako najtragiczniejszego wydarzenia w historii ludzkości. Na zdjęciu: Marsz Żywych w Auschwitz.

Nie ma sensu licytować się, kto w czasie wojny poniósł większą ofiarę.

Polska i Izrael są strategicznymi sojusznikami w starciu cywilizacji. Dzielą wspólną historię, wspólne cierpienie, ale różną pamięć, co nie powinno przeszkadzać w geopolitycznym sojuszu z rzeczywistymi zagrożeniami współczesnego świata.

Bardzo źle się stało, że ostatnie tygodnie osłabiły relacje budowane z mozołem przez dziesięciolecia. Zapewne nowelizacja ustawy o IPN mogła być poprzedzona intensywną akcją informacyjną skierowaną do społeczności międzynarodowej, która tłumaczyłaby w sposób zrozumiały intencje ustawodawcy. Samo prawo mogło zostać uchwalone bez niepotrzebnych emocji i konfliktów. Rządowi politycy powinni być przygotowani na każdą ewentualność, dysponując wachlarzem odpowiednich narzędzi rozwiewających wątpliwości, zwalczających fake newsy, aby nie wyglądać na zdziwionych i nerwowo reagujących na kryzys.

Siła Izraela

Izrael jest atomowym mocarstwem regionalnym i jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych, zręcznie wykorzystującym poparcie globalnego hegemona. Jako naród żyją w stanie nieustannego zagrożenia egzystencjalnego, otoczeni przez wrogo nastawionych 350 mln arabskich sąsiadów, a szerzej – 1,5 mld muzułmanów świata islamskiego.

Nic więc dziwnego, że taka rzeczywistość wymaga niezwykle zręcznej dyplomacji, błyskawicznego reagowania na zagrożenia czy realizowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10977

Wydanie: 10977

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament