Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwigilacja pogrąży nowelizację

14 lutego 2018 | Sądy i Prokuratura | Andrzej Dryszel

Komitet Stały Rady Ministrów zdecydował, że minister Ziobro ma przedstawić nowy projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń. Chodzi o zbyt szeroką inwigilację obywateli.

Projekt rozszerzał i podnosił kary za wiele drobniejszych naruszeń prawa. I tak np. za wprowadzenie w błąd (co do tożsamości, zawodu, obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy zatrudnienia) organu uprawnionego do legitymowania można dziś dostać grzywnę do 500 zł. Projekt przewidywał albo grzywnę bez ograniczeń (nawet do 5000 zł), albo miesiąc ograniczenia wolności.

Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (np. gdy pies bez smyczy kogoś ugryzie) dziś grozi nagana albo do 250 zł kary. Wedle projektu grzywna mogła wzrosnąć do 1000 zł (a jeśli zwierzę było niebezpieczne, to do 5000 zł) i ewentualnie dochodził miesiąc ograniczenia wolności.

Ograniczenie wolności, grzywnę do 1000 zł i naganę projekt przewidywał też za drażnienie lub płoszenie zwierzęcia mogące sprawić, że stanie się ono niebezpieczne (dziś nie ma za to ograniczenia wolności). Szczucie człowieka psem jest zagrożone naganą lub grzywną do 1000 zł; projekt oprócz ograniczenia wolności wprowadzał grzywnę do 5 tys. zł.

Ponadto z projektu nowelizacji kodeksu wykroczeń wynikało, że przestępstwem (zagrożonym do pięciu lat pozbawienia wolności) stanie się kradzież mienia o wartości już powyżej 400 zł. Teraz ta granica może się przesuwać w górę, bo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10977

Wydanie: 10977

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament