Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca ofiarą mobbingu

17 maja 2018 | Kadry i Płace | Dominik Sutor

Bywa, że to pracownik jest mobberem, a celem – pracodawca. Poza możliwością zwolnienia takiej osoby, poszkodowany może wnieść powództwo cywilne o naruszenie dóbr osobistych.

W interesie zarówno pracownika jak i pracodawcy jest to, żeby proces świadczenia pracy przebiegał w sposób zgodny z obowiązującymi regułami prawnymi oraz zasadami współżycia społecznego. Niekiedy jednak relacje stron ulegają pogorszeniu z różnych powodów. Obowiązujące przepisy prawne uprzywilejowują pracownika w stosunku do pracodawcy. Niekiedy zatrudnieni w ramach desperackiej próby ratowania swojego stanowiska pracy lub z powodu odwetu skierowanego przeciw pracodawcy precyzują pod jego adresem zarzut mobbingu.

Mocny zarzut

Kodeks pracy w art. 943 ust. 2 definiuje mobbing jako działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Ochrona pracownika jest ważna. Jednak praktyka pokazuje, że mobbing to pojęcie nadużywane. W związku z tym coraz częściej zagrożone są dobra osobiste pracodawcy.

Z uwagi na liczbę precyzowanych zarzutów o mobbing, sądy musiały wypracować tzw. „wzorzec ofiary rozsądnej". Stanowi on dla sądów orzekających wspólny mianownik przy ocenie stanu faktycznego w takich sprawach. Ocena...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11053

Wydanie: 11053

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament