Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Preferencja dla zdrowia, a nie wypoczynku

17 maja 2018 | Prawo | Aleksandra Tarka

Sam wpis do rejestru podmiotów leczniczych to za mało, by wszystkie niezabiegowe pomieszczenia w hotelu objąć niższą stawką podatku od nieruchomości.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z samorządowym fiskusem o wysokość podatku od nieruchomości.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że ma hotel, który dodatkowo wykorzystuje do świadczenia usług zdrowotnych, m.in. masaży, zabiegów dermatologicznych, fizykoterapii. Ponieważ usługi zdrowotne świadczone w hotelu mają charakter leczniczy, uzyskała wpis do rejestru takich podmiotów. Firma uważała, że ze względu na wpis wszystkie pomieszczenia niezabiegowe – magazyny, korytarze, recepcja, kuchnia, restauracja, pokoje itd. – są związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Do ich opodatkowania można więc stosować obniżoną, preferencyjną stawkę podatku dla działalności leczniczej.

Fiskus odpowiedział, że taki wpis nie wystarczy do objęcia preferencją całego hotelu.

To stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, a ostatecznie też NSA. Zgodził się, że sam wpis do rejestru podmiotów leczniczych nie uprawnia do uznania wszystkich pomieszczeń niezabiegowych za związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Spółka nie mogła zatem stosować do nich obniżonej stawki. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2726/17

Wydanie: 11053

Wydanie: 11053

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament