Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ugoda tańsza i szybsza niż wyrok

17 maja 2018 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Pokutuje przeświadczenie, że definitywne rozstrzygnięcie konfliktu wymaga spotkania się pozostających w sporze stron w sądzie i wydania wyroku. Tymczasem lepsza może być ugoda, pozwalająca zaoszczędzić czas i pieniądze.

Od kilku lat przepisy proceduralne kładą coraz większy nacisk na ugodowe załatwienie sporów. Kolejny pakiet ułatwień, zachęt – także w zakresie kosztów – zawiera zaprezentowany w listopadzie 2017 r. obszerny projekt zmian procedury cywilnej. Jednak i obecnie istniejące rozwiązania pozwalają zakończyć każdy konflikt między firmą i pracownikiem bez konieczności angażowania sądu lub przynajmniej unikając wydawania wyroku, nawet jeśli sprawa znajdzie się już na wokandzie.

Ugoda to umowa stron, za pomocą której samodzielnie rozstrzygają one istniejący pomiędzy nimi spór oraz czynią sobie wzajemne ustępstwa.

Nacisk na mediację

Projektodawcy kodeksu pracy rozjemcą szefów i etatowców uczynili komisje pojednawcze. Przepisy ich dotyczące w dalszym ciągu znajdują się w kodeksie pracy, ale bardziej jako relikt czasów minionych niż rzeczywiste narzędzie rozwiązywania sporów między pracownikiem i pracodawcą.

W ostatnich latach nacisk – nie tylko w sprawach z zakresu prawa pracy – położono na mediacyjne formy kończenia konfliktów. Przeszkoleni specjalnie pod kątem godzenia zwaśnionych stron mediatorzy pozwalają zakończyć konflikt zarówno przed wniesieniem sprawy do sądu, jak i po zawiśnięciu sporu. Upowszechnienie tej instytucji nie zmieniło jednak przeświadczenia, że najlepszym sposobem polubownego zakończenia sporu jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11053

Wydanie: 11053

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament