Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indeks zamiast zezwolenia na pracę

17 maja 2018 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz

Cudzoziemca, który studiuje na polskiej uczelni, wolno zatrudnić bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Jednak nauka musi się odbywać w trybie stacjonarnym.

Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim również zwiększone zapotrzebowanie na pracę w takich branżach jak turystyka, rolnictwo czy ogrodnictwo. Również w biurach, z uwagi na wakaty spowodowane urlopami, przydadzą się dodatkowe ręce do pracy. Z pomocą pracodawcom może przyjść czasowe zatrudnienie cudzoziemców, który rozpoczęli w Polsce studia.

Jak podaje raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2017" opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w roku akademickim 2016/17 studiowało w Polsce 65 793 studentów zagranicznych ze 166 krajów, czyli o ponad 8,5 tys. więcej niż rok wcześniej (wzrost o ponad 15 proc.). Już od kilku lat dominującą grupę cudzoziemców na polskich uczelniach stanowią studenci z Ukrainy i Białorusi. W roku akademickim 2016/17 w Polsce naukę pobierało 35 584 Ukraińców oraz 5119 Białorusinów.

Polska uczelnia

Co do zasady, aby obcokrajowiec mógł świadczyć w Polsce pracę (również na podstawie umowy zlecenia), potrzebuje ważnego zezwolenia na pracę. Jednak dla studentów ustawodawca przewidział pewien wyjątek. Jak wynika z § 1 pkt 10 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11053

Wydanie: 11053

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament