Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liderzy polskiego rynku stają się graczami w globalnej gospodarce

17 maja 2018 | Ekonomia
Punktem wyjścia do debaty „Narodowe czempiony – ambicje i perspektywy” był raport określający kryteria doboru  oraz ranking firm mających największe znaczenie w polskiej gospodarce.
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Punktem wyjścia do debaty „Narodowe czempiony – ambicje i perspektywy” był raport określający kryteria doboru oraz ranking firm mających największe znaczenie w polskiej gospodarce.
Największe polskie firmy mogłyby w swoich branżach pełnić rolę czempionów także  na dużych rynkach Europy Zachodniej – podkreślono w debacie
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Największe polskie firmy mogłyby w swoich branżach pełnić rolę czempionów także na dużych rynkach Europy Zachodniej – podkreślono w debacie

firmy | Dwa rodzime koncerny, które są już międzynarodowymi czempionami, to KGHM i Orlen. Rozwijają swój biznes za granicą, pomagają w ekspansji mniejszym partnerom, kierują się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Adam woźniak

Z udziałem przedstawicieli największych polskich firm odbyła się debata poświęcona narodowym czempionom. Jej uczestnicy odpowiadali m.in. na pytania, czym jest czempion narodowy, jakich czempionów mamy, a jakich powinniśmy mieć, a także w jaki sposób ich wspierać.

Dyskusja była zarazem okazją do omówienia roli największych polskich firm jako partnerów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich wkładu w promowanie Polski za granicą. Debatę poprzedziła informacja o badaniu przeprowadzonym przez Politykę Insight, która sporządziła ranking przedsiębiorstw, które spełniają warunki do określenia ich mianem narodowych czempionów.

Duzi, rentowni, innowacyjni

– W pojawiających się rankingach czempioni są analizowani pod kątem ich wpływu na gospodarkę – mówił Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight.

To musi być duża firma, ale nie tylko: liczy się także rentowność, aktywna działalność za granicą i innowacyjność. W pierwszej dziesiątce zestawienia, na miejscach od trzeciego do dziesiątego znalazły się Ciech, Synthos, Polpharma, Asseco, Comarch, Grupa Azoty i Boryszew. A pierwszą trójkę stanowią: KGHM, Orlen i PGNiG. Przy czym dystans między pierwszą dwójką a PGNiG okazał się bardzo duży.

– KGHM i Orlen w naszej ocenie zasługują na coś więcej niż tylko miano narodowego czempiona. To już czempioni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11053

Wydanie: 11053

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament