Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna walka ze smogiem

17 maja 2018 | Ekonomia
Największym źródłem smogu są emisje z domowych pieców. Trzeba wzmożyć wysiłki,  by z tym walczyć – podkreślali uczestnicy panelu „Skuteczni w walce o czyste powietrze”
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Największym źródłem smogu są emisje z domowych pieców. Trzeba wzmożyć wysiłki, by z tym walczyć – podkreślali uczestnicy panelu „Skuteczni w walce o czyste powietrze”

Ochrona środowiska | Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii. Jak to zmienić? barbara oksińska

Według szacunków Komisji Europejskiej smog kosztuje polską gospodarkę 111 mld zł rocznie. W skali całej Unii Europejskiej koszty te sięgają 475 mld euro. Mimo postępującego spadku emisji zanieczyszczone powietrze każdego roku jest w Europie przyczyną 450 tys. przedwczesnych zgonów. To m.in. dlatego, że smog koncentruje się w gęsto zaludnionych obszarach.

– Głównym źródłem problemu jest indywidualne ogrzewanie domów, a więc tzw. niska emisja, ale również transport samochodowy w miastach. Trzeba się zastanowić, jakimi nowymi technologiami możemy sobie poradzić z tym wyzwaniem – podkreślał Marcin Lewenstein z InnoEnergy podczas panelu „Skuteczni w walce o czyste powietrze" podczas EKG w Katowicach.

W jego ocenie, aby potencjał drzemiący w technologiach nie został zmarnowany, potrzebne jest przyjazne środowisko dla startupów oraz rynku kapitałowego, bez którego nie da się osiągnąć odpowiedniego efektu skali.

Rośnie świadomość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11053

Wydanie: 11053

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament