Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować zbycie nieruchomości nabytej poprzez ustanowienie renty dożywotniej

11 lipca 2018 | Rachunkowość | Katarzyna Kurzawska Aneta Sakowska


Z przepisów nie wynika wprost, czy koszty w postaci renty wypłacanej dożywotnikowi w latach po sprzedaży domu bądź mieszkania mogą być przyporządkowane do przychodu z tego tytułu i obniżyć podstawę opodatkowania.

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze ustanowienia renty dożywotniej może powodować wiele wątpliwości interpretacyjnych. Dla zbywcy takiej nieruchomości trudne w praktyce może się bowiem okazać ustalenie wysokości kosztów podatkowych, które będzie mógł rozpoznać przy takim zbyciu. Kwestia ta ma szczególnie znaczenie w sytuacji, gdy od nabycia nieruchomości nie upłynęło pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, gdyż zbycie nieruchomości jest wtedy opodatkowane PIT. Jak więc wyliczyć koszty w takim przypadku i co za tym idzie – w jakiej wysokości zapłacić podatek?

Lokal w zamian za utrzymanie

W myśl art. 908 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) renta dożywotnia jest to umowa cywilna zawierana w formie aktu notarialnego, w ramach której nabywca w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy tej nieru- chomości dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie). W przypadku braku odmiennych postanowień nabywca nieruchomości z umowy o dożywocie zobowiązuje się przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszkanie, światło i opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnować go w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Ustanowienie renty dożywotniej może również polegać na cyklicznym i regularnym przekazywaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11099

Wydanie: 11099

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament