Technologia nie zastąpi kompetencji
RYNEK | Rachunkowość behawioralna, blockchain, big data, sztuczna inteligencja – to nie pojęcia z przyszłości, ale rzeczywistość księgowego. Jeśli nie spotkał się z nimi dziś, to na pewno będzie miał do czynienia jutro. Jak wpłyną na jego pracę?
Księgowość ma za sobą ponad pięćsetletnią historię, przeżyła dwie rewolucje przemysłowe i działa obecnie w trzeciej, naukowo-technicznej. Każda z nich dokonywała zmian, które dla wielu zawodów stawały się realnym zagrożeniem. Część z nich znikała, niektóre ewoluowały, a także pojawiały się zupełnie nowe. Księgowy na przestrzeni wieków zmieniał sposoby prowadzenia rachunkowości, choć zasady – jak w matematyce – są niezmienne. Dostosowywał się do coraz bardziej rozległych obszarów działalności, od prostej wymiany handlowej po skomplikowane instrumenty finansowe. I w każdej rzeczywistości się odnajdywał. Nie ma powodów, aby sądzić, że tym razem będzie inaczej.
– Jesteśmy nie tylko świadkami, ale jednocześnie – w różnym oczywiście stopniu – uczestnikami wielkich zmian, następujących ustawicznie, w gospodarce (już dzisiaj zglobalizowanej), w technice, technologii, w życiu społecznym i stosunkach międzyludzkich. Te ogólnoświatowe zjawiska mają przemożny wpływ na wszystkie zawody, w tym na zawód księgowego, który musi ulegać ewolucji – w znacznie większym tempie niż dotychczas – przystosowując się do nowych potrzeb gospodarki – powiedział Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, podczas otwarcia obrad plenarnych międzynarodowej konferencji „Przyszłość zawodu księgowego" w Wieliczce. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta