Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Technologia nie zastąpi kompetencji

11 lipca 2018 | Rachunkowość | Małgorzata Szczepańska

RYNEK | Rachunkowość behawioralna, blockchain, big data, sztuczna inteligencja – to nie pojęcia z przyszłości, ale rzeczywistość księgowego. Jeśli nie spotkał się z nimi dziś, to na pewno będzie miał do czynienia jutro. Jak wpłyną na jego pracę?

Księgowość ma za sobą ponad pięćsetletnią historię, przeżyła dwie rewolucje przemysłowe i działa obecnie w trzeciej, naukowo-technicznej. Każda z nich dokonywała zmian, które dla wielu zawodów stawały się realnym zagrożeniem. Część z nich znikała, niektóre ewoluowały, a także pojawiały się zupełnie nowe. Księgowy na przestrzeni wieków zmieniał sposoby prowadzenia rachunkowości, choć zasady – jak w matematyce – są niezmienne. Dostosowywał się do coraz bardziej rozległych obszarów działalności, od prostej wymiany handlowej po skomplikowane instrumenty finansowe. I w każdej rzeczywistości się odnajdywał. Nie ma powodów, aby sądzić, że tym razem będzie inaczej.

– Jesteśmy nie tylko świadkami, ale jednocześnie – w różnym oczywiście stopniu – uczestnikami wielkich zmian, następujących ustawicznie, w gospodarce (już dzisiaj zglobalizowanej), w technice, technologii, w życiu społecznym i stosunkach międzyludzkich. Te ogólnoświatowe zjawiska mają przemożny wpływ na wszystkie zawody, w tym na zawód księgowego, który musi ulegać ewolucji – w znacznie większym tempie niż dotychczas – przystosowując się do nowych potrzeb gospodarki – powiedział Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, podczas otwarcia obrad plenarnych międzynarodowej konferencji „Przyszłość zawodu księgowego" w Wieliczce. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11099

Wydanie: 11099

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament