Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzenie Europy

02 grudnia 1998 | Ekonomia | KK

HISTORIA

Co wiemy o druidach

Korzenie Europy

Dlaczego czytujemy powieści historyczne, w ogóle książki o minionych dziejach, także te faktograficzne? Piękne uzasadnienie dał Tomasz Mann w "Historiach Jakubowych": "Głęboka jest studnia przeszłości. Czy nie należałoby jej nazwać bezdenną? .. . i m głębiej człowiek wnika, im dalej po omacku sięga w podziemny świat przeszłości, tym bardziej niezgłębione okazują się początki człowieczeństwa, początki jego dziejów, obyczajności, cofając się przed naszą sondą coraz to na nowo i coraz dalej w bezdenność, choćbyśmy jej linkę odwijali do najbardziej fantastycznej długości w czasie". Peter Berresford Ellis odwinął linkę aż do czasów celtyckich, wręczył szpulę do potrzymania druidom.

Obrzydzenie

Celtowie to korzenie kultury naszego kontynentu, obok kultury judeochrześcijańskiej, greckiej, rzymskiej. Właśnie z tą ostatnią stoczyli Celtowie śmiertelny -- nie w sensie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1559

Spis treści
Zamów abonament