Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reanimacja studia młodych

03 października 1994 | Kultura | BH

Reanimacja studia młodych

Rozmowa z Januszem Kijowskim

Studio im. Karola Irzykowskiego miało zawsze w naszym filmowym krajobrazie miejsce szczególne. Było studiem młodych. Powstało w roku 1981 jako instytucja niezależna i samorządna (te słowa były wówczas modne) , w której młodzi reżyserzy mogli robić swoje alternatywne kino. Kilka miesięcy po założeniu Studia ogłoszono stan wojenny. I okazało się, że ta młoda struktura jest dość odporna na przeciwności losu. W innych z espołach produkcja padała, studio -- dzięki swemu statusowi -- broniło się. Samo kierowało swoje filmy do produkcji, bez oglądania się na cenzorów i urzędników w ministerstwie. To tutaj przecież powstał jedyny film o stanie w ojennym kręcony "na gorąco": "Wigilię" --obraz bardzo emocjonalny, ale zapisujący stan świadomości społeczeństwa w końcu roku 1981 Leszek Wosiewicz nakręcił w styczniu 1982 roku.

Potem w yprodukowano tu około 30 filmów fabularnych. Były wśród nich obrazy bardzo dobre. W ystarczy wymienić: "Kartkę z podróży" Dzikiego, "Schodami w górę, schodami w dół" Andrzeja Domalika, "Niedzielne igraszki" Roberta Glińskiego, "Pogrzeb kartofla" Jana Jakuba Kolskiego, "Nadzór" Wiesława Saniewskiego, "Życie w ewnętrzne" Marka Koterskiego, "Kocham kino"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 286

Spis treści
Zamów abonament