Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze przez biura do partii

01 lutego 1995 | Gazeta | KG

Kilkunastu zwykłych obywateli, jeśli chce założyć partię, musi wszelkie wydatki pokrywać z własnej kieszeni. Parlamentarzystów założenie nowej partii politycznej może nie kosztować nic.

Pieniądze przez biura do partii

Kazimierz Groblewski

Parlamentarzyści pootwierali swoje biura -- sprawdziliśmy, że stało się to regułą -- w siedzibach partii politycznych. Z państwowych pieniędzy, które dostają na utrzymanie biur, dofinansowują w ten sposób własne partie. To całkowicie nielegalny proceder. Na utrzymanie biur: rachunki telefoniczne, czynsz, światło, gaz, papier, pensję dla pracownika -- poseł i senator otrzymują co miesiąc 2800 zł (28 mln) z państwowej kasy.

Taką wysokość ryczałtu dla senatorów uchwaliło w październiku 1994 roku Prezydium Senatu; dla posłów w grudniu Prezydium Sejmu.

"Ryczałt nie może być wykorzystywany na

finansowanie działalności partii politycznych,

organizacji społecznych, fundacji i działalności charytatywnej oraz działalności klubów parlamentarnych" -- głosi wyraźnie uchwała Prezydium Sejmu z 23 grudnia 1994 roku.

Tymczasem w biurach poselskich (na utrzymanie których jest przeznaczony ryczałt) odbywa się powszechnie także życie partyjne. Posłowie urządzają swoje biuro w miejscu, w którym urzędują jako działacze partyjni....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 392

Spis treści
Zamów abonament