Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po "czarnym wtorku"

01 lutego 1995 | Ekonomia | MD

Rosja

Po "czarnym wtorku"

Marek Dąbrowski

Wiosną i latem 1994 roku Rosja wydawała się bliska sukcesu w walce z inflacją, która obniżyła się do poziomu 4-6 proc. miesięcznie. Pisząc o tym w początkach października ub. roku na łamach "Rz", wskazywałem jednak na szereg oznak kruchości ówczesnej sytuacji makroekonomicznej i na rosnące oczekiwania inflacyjne. Kilka dni potem nastąpił "czarny wtorek" 11 października, kiedy wartość rubla w stosunku do dolara spadła w ciągu jednej sesji Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej o ponad 20 proc. Wydarzenie to spowodowało daleko idące reperkusje polityczne i gospodarcze, które w istotnej mierze będą rzutować na kolejne próby stabilizowania rubla.

Przez kilka tygodni po "czarnym wtorku" zainteresowanie prasy rosyjskiej, a częściowo i zagranicznej, koncentrowało się na bezpośrednich mechanizmach, które spowodowały krach rubla. Pojawiły się różnego rodzaju interpretacje tego wydarzenia, w tym także zawierające sensacyjny wątek nt. rzekomej celowej manipulacji giełdowej, mającej na celu wywołać spadek wartości rubla. Spiskowej wizji zdarzeń sprzyjała gwałtowna reakcja prezydenta Borysa Jelcyna, który oprócz pospiesznych decyzji personalnych (patrz niżej) powołał specjalną komisję śledczą rady bezpieczeństwa, z Olegiem Łobowem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 392

Spis treści
Zamów abonament