Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cud, jakiego nie było

18 października 2004 | Raporty | AM

JAK WSPÓŁPRACOWAĆ Z CHINAMI

Niemal dwadzieścia procent globalnego wzrostu gospodarczego to zasługa Chin

Cud, jakiego nie było

Chiny to jedna z pięciu największych gospodarek na świecie, której zawdzięczamy około dwudziestu procent globalnego wzrostu gospodarczego. Rozwija się w tempie około dziewięciu procent rocznie. To zbyt szybko - oceniają ekonomiści. Władze chińskie zgodziły się z tymi zapowiedziały schładzanie koniunktury.

Potencjał Chin jest ogromny. W kraju tym żyje ponad 1,3 mld ludzi. Tylko mieszkańcy Szanghaju, głównego miasta przemysłowego Chin, to niemal połowa populacji Polski. W 2003 r. zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Chinach wyniosły 115,1 mld USD, a tamtejszy biznes zainwestował w aktywa trwałe 666,5 mld dolarów. Chiny to jednak także ciąż nierozwiązany problem rolnictwa i biedy panującej na znacznych obszarach kraju (głównie w jego zachodniej części). Kłopoty sprawia też korupcja oraz nieprzystający do warunków rynkowych system bankowy. Od reform z tym związanych zależeć będzie dalszy los chińskiego cudu gospodarczego.

Deng reformator

Reformy gospodarcze Chin, których efekty tak wyraźnie dziś widać, rozpoczęły się w 1978 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta państwa Deng Xiaopinga. Kolejne przełomy dotyczą lat 80. i 90. Krwawo stłumione wystąpienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3359

Spis treści
Zamów abonament