Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magiczna moc ziół

22 października 2004 | Rzecz o... | ŁK

Przeżywamy prawdziwy renesans naturalnych metod leczniczych

Magiczna moc ziół

Ziołolecznictwo to sztuka stara jak ludzkość. Od zarania dziejów człowiek musiał radzić sobie z gnębiącymi go chorobami. Leków, które ulżyłyby mu w cierpieniach szukał w przyrodzie, która go otaczała. Kierował się w tych poszukiwaniach instynktem i wyciągał wnioski z przypadkowych obserwacji. Naśladował zwierzęta, które, kiedy są chore, odżywiają się inaczej niż zwykle.

Najstarszy znany dokument opisujący medykamenty pochodzenia roślinnego to chińska księga Pent-Sao, która powstała mniej więcej dwadzieścia siedem stuleci przed Chrystusem. Z treści księgi wynika, że Chińczycy stosowali w lecznictwie około 300 gatunków ziół.

Równie wiekowe co księga Pent-Sao są inskrypcje sumeryjskie - na ścianach świątyń, grobowców, oraz na tabliczkach - z których wiemy, że Sumerowie znali właściwości lecznicze czosnku, mięty, rumianku, babki, piołunu, lulka, nagietka, lepiężnika, kokoryczki. Ich kapłani sporządzali ziołowe mieszanki, nalewki i proszki. Sumerowie przekazali wiedzę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3363

Spis treści
Zamów abonament